Port Lotniczy Kraków-Balice

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice (kod IATA: KRK, kod ICAO: EPKK) – Kraków-Balice to międzynarodowe lotnisko położone około 11 km na zachód od centrum Krakowa, w Polsce. Lotnisko oferuje połączenia z wieloma europejskimi miastami oraz kilkoma miastami Azji i Afryki.

Kraków-Balice jest jednym z największych lotnisk w Polsce i obsługuje rocznie kilka milionów pasażerów. Lotnisko jest dobrze skomunikowane z centrum Krakowa i okolicami dzięki rozbudowanej sieci połączeń autobusowych oraz możliwości wynajęcia samochodu lub skorzystania z taksówki.

Przyloty Odloty

W 2020, Lotnisko Kraków Balice zarejstrowało tylko 2 592 972 pasażerów, wszystko przez rozpoczynającą się pandemię COVID.

Rok 2021, Kraków-Balice odnotowało 3 072 074 pasażerów.

Rok 2022 był powrotem do normy i lotnisko mogło przyjąć 7 394 176 pasażerów.

 • Nazwa: Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II
   Adres: ul. Kapitana Mieczysława Medweckiego 1, 32-083 Balice
   Numer kontaktowy: (+48) 12 295 58 00
   e-mail: link do formularza
   Kod lotniska: kod IATA: KRK, kod ICAO: EPKK

  Kraków-Balice jest jednym z największych lotnisk w Polsce i obsługuje rocznie kilka milionów pasażerów. Lotnisko jest dobrze skomunikowane z centrum Krakowa i okolicami dzięki rozbudowanej sieci połączeń autobusowych oraz możliwości wynajęcia samochodu lub skorzystania z taksówki.

  Na lotnisku znajdują się liczne sklepy, restauracje i punkty usługowe, w tym kantory, bankomaty, punkty wymiany walut oraz punkty informacyjne. Dostępne są również usługi wynajmu samochodów oraz taksówki.

 • Kraków to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce, położone w południowej części kraju nad rzeką Wisłą. Znany jest z bogatej historii i kultury oraz z pięknej architektury.

  Kraków to również miasto festiwali, koncertów i wystaw, takich jak Festiwal Filmowy w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warsztaty Muzyczne", a także liczne festiwale literackie i teatralne.

  Kraków to miasto o wyjątkowym klimacie i pięknej architekturze, które przyciąga turystów z całego świata.

  Kraków to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji turystycznych. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

  1. Wawel - zamek królewski z piękną katedrą oraz katedralnym skarbcem,
  2. Rynek Główny - jeden z największych rynków w Europie, z renesansowymi kamienicami, Sukiennicami i kościołem Mariackim,
  3. Kazimierz - dawna żydowska dzielnica z wieloma zabytkami, takimi jak synagogi, muzea oraz restauracje i kawiarnie,
  4. Podgórze - dzielnica z pięknym kościołem św. Józefa oraz z muzeum Schindlera,
  5. Muzeum Narodowe - jedno z najważniejszych muzeów w Polsce, z kolekcją dzieł sztuki od średniowiecza po współczesność,
  6. Muzeum Czartoryskich - z kolekcją dzieł sztuki, w tym słynnym obrazem "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci,
  7. Katedra św. Marii Magdaleny - gotycka katedra na Kazimierzu, z pięknym wnętrzem i zabytkowymi organami,
  8. Planty - park wokół Starego Miasta, z pięknymi alejami, fontannami i kwiatami.

   

 • Są różne opcje dostania się na lotnisko Kraków-Balice, oto kilka z nich:

  1. Taksówka - najwygodniejszy, ale też najdroższy sposób dotarcia na lotnisko. Taksówki można zamówić przez telefon, aplikację lub wziąć na ulicy. Koszt zależy od miejsca, z którego taksówka jedzie oraz od pory dnia i długości trasy.

  2. Autobusy - są liczne linie autobusowe, które łączą lotnisko z różnymi częściami Krakowa oraz z okolicami. Linie autobusowe to między innymi: 208, 252, 902, 904, 902, 292 i inne. Bilety można kupić u kierowcy, w kiosku biletowym lub przez aplikacje mobilne.

  3. Busy i prywatne transfery - istnieją firmy oferujące prywatne transfery, które są trochę droższe niż autobusy, ale mniej kosztowne niż taksówki. Takie busy jeżdżą bezpośrednio z dowolnego miejsca w Krakowie na lotnisko i odwrotnie.

  4. Samochód - jeśli jesteś zmotoryzowany, to możesz pojechać na lotnisko własnym samochodem lub wynająć samochód w Krakowie i oddać go na lotnisku.

  5. Pociąg - istnieje połączenie kolejowe z lotniska na stację Kraków Główny. Jest to najtańszy sposób dostania się na lotnisko, ale wymaga przesiadki na stacji kolejowej w Balicach.

 • Terminal pasażerski Kraków-Balice to nowoczesny obiekt zlokalizowany na terenie międzynarodowego lotniska Kraków-Balice. W terminalu znajdują się liczne udogodnienia dla pasażerów, takie jak:

  1. Kasy biletowe - na lotnisku znajdują się kasy biletowe, w których można zakupić bilety lotnicze oraz bilety na komunikację miejską.

  2. Punkty informacyjne - na terminalu pasażerskim znajdują się punkty informacyjne, w których można uzyskać pomoc w sprawach związanych z lotem, bagażem czy komunikacją.

  3. Restauracje i kawiarnie - na lotnisku znajduje się kilka restauracji, barów i kawiarni, w których można zjeść posiłek lub wypić kawę przed lub po locie.

  4. Sklepy - w terminalu pasażerskim można znaleźć sklepy z pamiątkami, książkami, alkoholem i wyrobami tytoniowymi.

  5. Wymiana walut - na lotnisku znajdują się punkty wymiany walut oraz bankomaty.

  6. Przechowalnia bagażu - na lotnisku jest dostępna przechowalnia bagażu, gdzie można zostawić bagaż przed lub po locie.

  7. Punkty obsługi klienta - w terminalu znajdują się punkty obsługi klienta różnych linii lotniczych oraz agencji podróży.

  8. Sale VIP - dla podróżujących w klasie biznesowej lub pierwszej dostępne są sale VIP, w których można odpocząć przed odlotem lub skorzystać z dodatkowych udogodnień.

  9. Parking - na lotnisku znajduje się parking dla pasażerów, który umożliwia pozostawienie samochodu na czas pobytu za opłatą.

Lotnisko w liczbach

Ostatnie dostępne dane dotyczące liczby pasażerów obsłużonych przez port lotniczy Kraków-Balice w 2022 roku i wynoszą prawie 7.4 miliona osób.

Kraków

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, słynące z wspaniałej architektury, historii i kultury. Znajdują się tu m.in. Wawel, Stare Miasto, Kazimierz i wiele innych atrakcji turystycznych. Miasto jest także ważnym ośrodkiem akademickim i kulturalnym.

Linie Lotnicze

Na lotnisku Kraków-Balice obsługiwane są zarówno linie regularne, jak i czarterowe. Wśród linii regularnych, które obsługują loty na lotnisku Kraków-Balice są m.in. Lufthansa, Ryanair, Wizz Air, LOT, Air France, KLM, British Airways, Finnair, Turkish Airlines, Austrian Airlines, Emirates, Qatar Airways i wiele innych. Loty czarterowe obsługiwane są przez takie linie jak Enter Air, TUI, Corendon Airlines, Travel Service i inne.